Egyházi protokoll és liturgia
Köszönés
 
  Zsidó felekezet
 

A zsidó hitközséget nálunk hitközségnek, a tagok egymást hittestvérnek nevezik. Hétköznap sálom a megszokott köszönés, péntek este és szombaton sabbat sálom. A nem hívőktől és a más felekezethez tartozóktól nem várják el ezt a fajta köszönést, a nem hívők visszaköszönhetnek, vagy köszönhetnek napszaknak megfelelően.
Köszöntésekben: sálom (béke), viszonzásul aléchem sálom (reátok béke).A rabbikus irodalom a legnagyobb emberi erénynek magasztalja a békés szeretetet. A régen látott, vagy idegenből jött embereket a sálom aléchem (béke veletek) formulával köszöntik. A köszönésre úgy felelnek, hogy a szórendet megfordítják. A köszöntött tehát így mondja: aléchem sálom (reátok béke). Mindig így használják, többes számban, még akkor is, ha a köszönés csak egy embernek szól. Telefonon történő bejelentkezésnél a köszönés: Sálom, válasz Sálom, vagy a napszaknak megfelelően.

Köszöntés:
Sokféle köszöntési forma alakult ki a jiddis nyelvterületein. A köszöntés rendszerint célzást tartalmaz az adott alkalomra. Közönséges napokon ez a köszönés járja: jó napot, de csak találkozáskor mondják. Búcsúzáskor: (egész esztendőn át) jó esztendőt. Újévkor az embersorsról ítél az Isten, a vallásos tradíció szerint az Isten minden ember sorsát meghatározza és megpecsételi. Ebben az időben így köszönnek: jó beiratást és megpecsételést. A köszöntött pedig úgy válaszol: az úrnak is. Tradicionálisan szombaton: gut sábesz, ünnepen: gut jantev, újhold napján: jó hónapot. Az útra kelőknek: járjon szerencsével. A látogató mindig ezzel az udvariassági formulával távozik: engedelmetekkel, aztán hozzáteszi: legyen áldva.

  << vissza