Egyházi protokoll és liturgia
Liturgikus szertartások
 
  Evangélikus egyház - Istentisztelet
  Evangélikus istentiszteleten az oltári és szószéki igét a gyülekezet felállva hallgatja, imádság alatt - a reformátusoktól eltérően- a hívek ülve maradnak.
Az úrvacsorát megelőző közös gyónás során azok a hívek állnak fel bűnvallásra és a feloldozás kihirdetésére, akit a szent jegyekkel (ostyával és borral) élni kívánnak.
Az evangélikus templomok hasonlítanak ugyan a katolikus templomokra, de sokkal egyszerűbbek. Minden templomban van oltár, szószék (olykor az oltár fölött, azzal egybeépítve), keresztelőkút, és az általános gyülekezet énekét kísérő orgona, vagy harmónium.
Az oltárasztal közepén feszületet (kereszt a korpusszal, a megfeszített Jézussal) találunk. Az oltárra helyezik el az úrvacsora jegyeit (ostya és bor), amelyek a feszülettel együtt jelzik, hogy az oltár nem pogány értelmű " áldozati oltár " hanem Krisztus értük hozott áldozatának hirdetője. A feszület előtt a nyitott Biblia látványával is hirdeti, hogy Isten megszólít bennünket. Az oltár égő gyertyái jelképezik, hogy Jézus "a világ világossága ".
Az oltárterítők elülső, lelógó részei az egyházi év ünnepeinek megfelelően különböző színűek.(fehér, zöld, lila, piros vagy fekete).
Az oltárt virág is díszíti. Az úrvacsora alkalmával az oltáron helyezik el az úrvacsorai edényeket, a tányért (paténa), a kelyheket, az ostyatartót és kannát.
Az oltárkép mindig - Krisztus - ábrázolás. Néhány templomban oltárkép helyett az oltár fölött falra függesztett keresztet találunk.
Az istentisztelet szertartását a lelkész vezeti, újabban nem lelkészek is bekapcsolódhatnak igeolvasással, a hirdetések felolvasásával.
Az istentisztelet a gyülekezet énekével kezdődik. A szertartás első részében a lelkész az oltár előtt áll, szavaira a gyülekezet egy-egy vers éneklésével válaszol. Az istentisztelet második része az igehirdetés, ennek helye a szószék. Az istentisztelet harmadik része ismét az oltár előtt zajlik:
Úrvacsoraosztásnál az "áll" aki kimegy úrvacsorát venni, a többiek ülnek. (A közös gyónásnál egyébként állnak). Speciális esetekben az úrvacsorát állva is vehetik (pl: Milleniumi ünnepség)
Az egyházak egymáshoz való közeledésének, az ökumenének egyik jele, hogy ma már mind az Apostoli Hitvallásnak, mind a Miatyánknak közös, ökumenikus fordítása, így közösen mondható szövege van.
Vasárnaponként az ország minden evangélikus templomában az Újszövetségi alapigékből prédikálnak a lelkészek.
  << vissza