Egyházi protokoll és liturgia
Egyéb liturgikus szertartások
 
  Zsidó felekezet - Hannuka
  A héber Hannuka szó felavatást jelent, történelmi emlékünnep, a Jeruzsálemi templomnak a Szír-görög uralom alatt Zeusz templommá történt átalakítása utáni visszafoglalása és a zsidóság szentélyévé történő újraavatása alkalmából. A visszafoglalási harcok a hadvezér Júda Makkabi és csapata nevéhez fűződnek.

A templom visszafoglalásakor csak egyetlen korsó, egy napra elegendő szent olajat találtak, ami a főpap pecsétjével volt lepecsételve. Az olaj elkészítéséhez pedig nyolc napra volt szükség. Csoda történt: az egyetlen napra elegendő olaj nyolc napig égett.

Erre a csodára és a történelmi múltra emlékezve a zsinagógákban és a zsidó otthonokban nyolc egymás követő napon meggyújtják a hanukkia nevű nyolcágú gyertyatartó gyertyáit: az első este egyet, másodikon kettőt, és így tovább, és megfelelő liturgiával ünneplik. A tüzet a hanukkia kilencedik kisebb gyertyájáról veszik.
Az ünnep kedvenc játéka a hagyományos hanukkai játékok: trenderli és a kedves hanukkai dalok.
A trenderli (pörgettyű) a gyerekek hanukkai játéka, melynek lényege, hogy hossztengelye körül elhelyezkedő négy oldalán egy-egy héber betű van: a "Nész Gadol Haja Sam" = nagy csoda történt ott kezdőbetűi. A játék szabályai mégis jiddisül értelmezhetőek: az N= nist (semmi), G = gánc (minden), H halb (fele), S = stel ájn (betenni).
Eszerint, akinek a pörgettyűje eldőlve N betűt mutat felfelé, az nem nyert semmit, az asztal közepére a játékosok által betett dióból, mogyoróból, cukorkából, stb. álló bankból akinek G-t mutat, az elnyeri az egészet, akinek H-t, az a felét, és akinek S-t, annak újból kell bankba tennie. A trendli fából, fémből, elefántcsontból, ma már akár műanyagból is készülhet. A hannuka kedves alkalom barátaik, szeretteik, gyermekeik megajándékozására.
  << vissza